آیا تزریق پی آر پی برای درمان ریزش مو مؤثر است؟

اگر شما نیز به دنبال یافتن مؤثرترین روش درمان ریزش مو هستید؛ نخستین معیار شما باید میزان اثرگذاری و کارآمدی آن روش باشد. برخی از تریکولوژیست‌ها (متخصصان سلامت مو)، تزریق پی آر پی (پلاسمای غنی از پلاکت) را به پوست سر برای درمان ریزش مو پیشنهاد می‌کنند. اما شما باید بدانید که مدّت دوام و پایداری نتیجه حاصل از این روش چقدر است؛ یا برای دستیابی به بازده مطلوب به چند جلسه درمان نیاز دارید؛ یا درمان را در کدام مرحله از ریزش مو باید شروع کنید تا به بهترین نتایج و بازده‌ها برسید.

 

اثرگذاری تزریق پی آر پی (prp) برای درمان ریزش مو

با توجه به اینکه در روش پلاسمـادرمانی از نمونه خون خودِ بیمار استفاده می‌شود و پلاسمای موردنیاز از همان نمونه خون جداسازی می‌گردد، پس بازده و نتیجه این روش قطعاً در هر فرد با فرد دیگر تفاوت خواهد داشت. اگر پوست سر و فولیکول‌های موی شما به این روش درمان واکنش مثبت نشان بدهند، بازده و اثر آن به مدت طولانی‌تری دوام پیدا می‌کند. بنابراین، در جواب این سؤال که “میزان دوام و پایداری اثر روش پلاسمادرمانی برای درمان ریزش مـو چقدر است؟”، باید بگوییم که همه چیز به محتویات خون خودتان بستگی دارد!

پیش از آنکه به یک جواب قاطع و قانع‌کننده برای این سؤال برسید، باید به این موضوع واقف باشید که شرایط و الگوی ریزش مو در هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد. به بیان دقیق‌تر، علّت و عامل ریزش مو در تمام بیماران یکسان نیست. برخی از مهم‌ترین دلایل و عامل‌های ریزش مو عبارتند از:

  • عوارض جانبی برخی از داروها یا واکنش آلرژیک به بعضی از مـواد شیمیایی
  • ساختار ژنتیکی ( ساختار DNA) یا ریزش موی اندروژنتیک
  • تغذیه نامناسب و غیرمقوّی، عدم تحرّک، آلودگی‌های محیطی (مثل وجود مواد شیمیایی سمّی در هوا و غذا) و استفاده از محصولات زیبایی و مراقبتی مو. این عامل‌ها باعث شده‌اند که برخی از نوجوانان از سنین ۱۷ الی ۱۸ سالگی به ریزش مو مبتلا شوند و تا سن ۲۲ سالگی به‌طور کامل کچل بشوند؛ البته روند ریزش مـو می‌تواند تا ۲۰ الی ۳۰ سال ادامه پیدا کند و پس از آن به کچلی کامل برسد.

بنا به اعلام بنیاد ملّی سلامت آمریکا، نزدیک به ۶.۸ میلیون نفر از جمعیت ایالات متحده آمریکا به اختلال طاسی منطقه‌ای (که یکی از مهم‌ترین علل ریزش مو به شمار می‌آید) دچار هستند. این اختلال می‌تواند هم آقایان و هم خانم‌هـا را مبتلا کند. در این اختلال، سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو در پوست سر حمله می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد.

 

فاکتورهای مؤثر بر بازده روش پلاسمادرمانی

بازده و اثر روش تزریق پی آر پی برای درمان ریزش مو به فاکتورهای مختلفی وابسته است که یکی از آن‌ها، ساختار ژنتیکی است. به‌علاوه، نوع روند پلاسمادرمانی و بازه زمانی اجرای درمان نیز بر نتیجه نهایی مؤثر خواهد بود.

 

شرایط منع پلاسمادرمانی برای درمان ریزش مو

درماتولوژیست‌ها روش تزریق پلاسمای غنی از پلاکت برای درمان ریزش مو را با احتیاط و دقّت هرچه تمام به بیماران خود توصیه می‌کنند و پیش از آن، انواع و اقسام آزمایش‌ها را روی بیمار انجام می‌دهند تا مطمئن شوند که این روش برای ایشان مناسب و بی‌خطر است. پزشک شما باید طی آزمایش‌های مختلف اطمینان حاصل کند که بدن و خون شما از هر نوع ماده و ترکیب خاص که اثر پلاسمادرمانی را مختل می‌کند، پاک و عاری است.

پزشک شما پیش از اجرای روند پلاسمادرمانی، از شما درباره مشکلات و شرایط پزشکی جاری و داروهایی که مصرف می‌کنید، سؤال می‌پرسد و شما باید در کمال صداقت به این پرسش‌ها پاسخ بدهید؛ زیرا برخی از ترکیبات شیمیایی و دارویی بر بازده روش پلاسمادرمانی اثر جدّی دارند.

علاوه بر این، پزشک شما باید پیش از اجرای روش تزریق پی آر پی دلیل اصلی ریزش مو را در شما شناسایی کرده‌باشد. برای مثال، اگر علت ریزش موهای‌تان استفاده افراطی از محصولات مراقبتی و زیبایی مو باشد، شما می‌توانید از طریق اصلاح الگوی مصرف خود روند ریزش مو را متوقف یا کُند کنید. یا اگر علت ریزش موها عفونت پوستی باشد، درماتولوژیست می‌تواند از طریق درمان عفونت روند ریزش مو را متوقف کند و رشد موها را بازگرداند.

مراقبت‌های پس از تزریق پی آر پی

زمانی‌که درباره مدت دوام و پایداری اثر تزریق پی آر پی از پزشک سؤال می‌کنید، ایشان قطعاً به شما خواهند گفت که مراقبت‌های پس از تزریق نقش به‌سزایی در افزایش مدت پایداری بازده این روش خواهند داشت. برای مثال، در طول دوران بهبود و ریکاوری اکیداً باید از مصرف دخانیات و الکل دور باشید؛ زیرا این دو عامل روند بهبود را به تأخیر می‌اندازند. به‌علاوه، عدم استفاده از مواد شیمیایی مراقبتی و زیبایی روی پوست سر نیز می‌تواند سرعت بهبود و ریکاوری را افزایش داده و بر میزان اثرگذاری آن روش بیافزاید.

تکمیل اثر روش پلاسمادرمانی با تکنیک‌های مختلف

درصورتی‌که روش تزریق پلاسمای غنی از پلاکت برای درمان ریزش مو را با تکنیک‌ها و روش‌های دیگری ترکیب کنید، احتمالاً بازده پایدارتری به دست خواهید آورد.

نتایج حاصل از آزمایشات مرکز ملّی اطلاعات زیست‌فناوری نشان می‌دهند که ماساژ ملایم پوست سر با روغن‌های گرم می‌تواند قوه رشد مو را دوباره بازگرداند. البته پیش از اجرای این روش حتماً باید با درمان‌گر خود مشورت کنید تا از عدم تداخل آن با روش پلاسمادرمانی مطمئن شوید.

به‌علاوه، پژوهش‌هایی که در هلث‌لاین[۱] منتشر شده‌اند نیز حاکی از آنند که مصرف مقدار کافی از پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف می‌تواند پوست سر و فولیکول‌های مو را تقویت کند. برای مثال، ویتامین‌های آ، دی و سی و همچنین، بیوتین، یک نوع خاص از ویتامین‌های ب، آهن و روی از جمله ترکیبات مکمّل موردنیاز برای تقویت رشد مو به شمار می‌آیند. درصورتی‌که بتوانید رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و این ترکیبات مغذّی را در آن‌ها بگنجانید، احتمالاً تأثیر روش پلاسمادرمانی طولانی‌تر خواهد بود.

 

برای بازگرداندن قوه رشد به موها به چه تعداد جلسه درمان نیاز است؟

همانطور که پیشتر عنوان کردیم، درماتولوژیست برای درمان ریزش موی شما با پلاسما یک برنامه دقیق و مدوّن تنظیم می‌کند که مناسب با شرایط موها و الگوی ریزش آن‌ها باشد. به همین دلیل، هیچ پروتکل استاندارد و واحدی برای درمان ریزش مو با تزریق پلاسمای غنی‌ازپلاکت وجود ندارد و علاوه بر آن، پزشک نمی‌تواند با قاطعیت درباره میزان دوام و پایداری تأثیر این روش نظر بدهد.

به‌طور معمول، پزشک‌ها تعداد ۳ الی ۴ جلسه تزریق را برای بیمار در نظر می‌گیرند و میان هر کدام از این جلسات یک فاصله زمانی چهار هفته‌ای لحاظ می‌کنند. به‌علاوه، احتمالاً پزشک از شما می‌خواهد که حدود ۶ ماه پس از تاریخ نخستین تزریق برای تقویت و پایدارسازی اثر روش پلاسمادرمانی دوباره به کلینیک مراجعه کنید. اگر بدن شما به روش پلاسمادرمانی واکنش مثبت نشان بدهد، معمولاً برای تمدید اثر آن روش باید هر ۱۲ الی ۲۴ ماه یک‌بار به پزشک مراجعه کنید.

[۱] HealthLine


Source: clinicsadaf

wpadmin

Comments are closed