اتوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی گوش چیست؟

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش، به جراحی گوش خارجی یا همان پینه گوش جهت اصلاح ناهنجاری‌ها و بهبود ظاهری آن، گفته می‌شود. ممکن است یکی از گوش‌هایتان و یا هر دوی آن ها بر اثر جراحت، تصادف و یا حتی به صورت مادرزادی دارای شکل ظاهری زیبا نباشند. به همین دلیل می‌توان با استفاده از جراحی اتوپلاستی این نقص را برطرف کرد.

چرا اتوپلاستی انجام دهیم؟

معمولا افرادی متقاضی این نوع عمل زیبایی می‌باشند که یکی از شرایط زیر را دارند:

  1. اندازه گوش‌ها نسبت به کل سر، بزرگ‌تر است.
  2. گوش‌ها فاصله زیادی از سر دارند.

معمولا برای ایجاد تقارن، عمل اتوپلاستی بر روی هر دو گوش انجام می‌شود.

چه عواملی باعث گوش‌های برجسته می‌شوند؟

به طور معمول، گوش خارجی در دو طرف سر با زاویه حدود 20 الی 35 درجه قرار می‌گیرد. اگر این زاویه بیش از 35 درجه باشد، گوش ظاهری نامطلوب و بیرون زده به خود می‌گیرد.

گوش‌های بیرون زده اغلب زمینه ارثی داشته، اما ممکن است در افرادی بدون داشتن سابقه فامیلی هم به وجود بیاید. داشتن این مشکل به هیچ عنوان روی شنوایی فرد تاثیری ندارد.

دلایل به وجود آمدن گوش‌های برجسته

  • رشد بیش از حد غضروف: اگر گوش خارجی غضروف زیادی داشته باشد، گوش حالت برجسته‌تری به خود می‌گیرد.
  • عدم رشد صحیح غضروف: غضروفی که در بالای گوش هست به صورت صحیح رشد نمی‌کند. لبه بیرونی گوش‌، به جای اینکه به داخل برود، به سمت بیرون حرکت می‌کند.
  • آسیب دیدگی: گوش‌های برجسته می‌تواند ناشی از آسیب‌دیدگی آنها باشد.

حدود 30% از کودکانی که دارای گوش‌های برجسته هستند، در بدو تولد دارای گوش‌های طبیعی بودند. شکل نامعمول گوش می‌تواند در 3 ماهه اول تولد به وجود آید.

برخی از ناهنجاری‌ها اصلاح‌پذیر هستند و خود به خود برطرف می‌شوند. اگر پس از گذشت یک هفته از تولد گوش‌های کودک همچنان برجسته باشد‌، نیاز به جراحی دارد.

The post اتوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی گوش چیست؟ appeared first on کلینیک تخصصی پوست و مو صدف.


Source: clinicsadaf

wpadmin

Comments are closed