بایدها و نبایدهای پس از جراحی ابدومینوپلاستی برای کاهش درد

ابدومینوپلاستی (که با نام جراحی شکم یا تامی تاک نیز شناخته می‌شود) یک عمل جراحی زیبایی است که طی آن چربی‌های اضافه از داخل بدن استخراج و حذف می‌شوند، پوست اضافه از بدن جدا می‌شود و ماهیچه‌های زیر پوست در جای خود محکم می‌شوند؛ به این ترتیب، شکم مسطّح و هموار خواهد شد. اکثر افرادی که جراحی ابدومینوپلاستی انجام می‌دهند، معمولاً پس از چند هفته بهبود پیدا می‌کنند. در طول دوره نقاهت پس از جراحی، بیمار احتمالاً شاهد تورّم و درد در ناحیه شکم خواهد بود که ناشی از خودِ رویه جراحی و همچنین، حرکت ماهیچه‌های شکم هستند. ما در این نوشتار، چند راهبرد برای کاهش درد بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی به شما معرفی می‌کنیم که احتمالاً دوره نقاهت را برایتان ساده‌تر خواهند کرد.

مدیریت سبک زندگی

در این بخش، نکاتی به شما معرفی می‌شوند که در طول چند ماه نخست پس از جراحی ابدومینوپلاستی باید آن‌ها را رعایت کنید تا درد را تا حد امکان کاهش داده و روند بهبودی به سرعت طی شود.

  • تداوم فعالیت‌های فیزیکی سبک

در طول دوره بهبودی و نقاهت، از فعالیت‌های سبک روزانه غافل نشوید. شما باید در اسرع وقت از تخت پایین بیایید و چند قدم راه بروید تا از بروز لخته‌های خون در ناحیه شکم جلوگیری به عمل آید و علاوه بر آن، بدن برای مدت طولانی در یک وضعیت ثابت باقی نماند. اگر بدن شما برای مدت طولانی در یک موقعیت ساکن باشد، حرکت و جابجایی پس از آن برایتان بسیار دردآور خواهد بود.

  • اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی سنگین

در طول دوره نقاهت و حین بهبودی زخم‌ها، از انجام هر نوع فعالیت فیزیکی سنگین که باعث ورود فشار به ناحیه شکم و زخم‌ها می‌شود، اجتناب کنید. برای مثال، حداقل در طول شش هفته نخست پس از جراحی، انجام ورزش‌های حرفه‌ای و بلندکردن اجسام سنگین برای شما ممنوع است. در این مورد حتماً با پزشک خود صحبت کنید. اگر مایل هستید که در اسرع وقت به ورزش و تمرین‌های حرفه‌ای‌تان بازگردید، در طول دوره نقاهت باید به‌تدریج فعالیت‌هایتان را از سبک‌ترین سطح شروع کنید. برای مثال، پیاده‌روی می‌تواند شما را برای بازگشت به ورزش پس از پایان دوره نقاهت آماده کند.

 

  • اجتناب از استعمال دخانیات

برای آنکه دوره نقاهت را به سرعت سپری کنید، مصرف تنباکو و دخانیات را برای مدتی کنار بگذارید. نیکوتین باعث تنگ‌شدگی رگ‌های خونی می‌شود، روند انتقال اکسیژن به سلول‌های پوست در ناحیه زخم‌ها را مختل می‌کند و در نهایت، باعث بروز تأخیر و تعویق در روند بهبودی می‌گردد.

 

  • پیشگیری از یبوست

اگر به دلیل هراس از حالت تهوع یا چاقی غذا نخورید، احتمال ابتلا به یبوست در شما افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این، داروهای آرام‌بخش و مسکّن نیز گاهاً باعث بروز یبوست می‌شوند. در صورت ابتلا به یبوست، دچار درد شدید در ناحیه شکم می‌شوید. در طول دوره نقاهت باید وعده‌های غذایی غنی از فیبر مصرف کنید و مقدار زیادی مایعات بنوشید تا حدالامکان یبوست به سراغ شما نیاید. اگر دچار حالت تهوع یا یبوست پایدار هستید، باید با مشورت پزشک از داروهای ضدتهوع و مسهل استفاده کنید.

 

فعالیت‌هایی برای کاهش درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی

در غالب اوقات، پس از پایان جراحی ابدومینوپلاستی به نواحی اطراف عصب‌های حسی در شکم داروی ضددرد تزریق می‌کنند تا عملکرد سلول‌های عصبی در آن ناحیه متوقف شود. این اقدام پیشگیرانه معمولاً برای کاهش درد پس از جراحی صورت می‌گیرد. با این حال اگر پس از جراحی دچار درد در ناحیه شکم شدید، با رعایت نکات زیر می‌توانید از درد خود بکاهید. این نکات شامل موارد زیر هستند:

  • عدم مصرفِ خودسرانه دارو بدون نسخه پزشک

در طول دوران بهبودی و نقاهت پس از جراحی ابدومینوپلاستی، از مصرف آسپیرین (استیل‌سالیسیلیک اسید)، موترین یا ادویل (ایپوبروفن) و یا ناپروکسن خودداری کنید؛ زیرا این داروها باعث رقیق شدن خون و افزایش احتمال خون‌ریزی در ناحیه زخم‌ها می‌شوند.

پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی، فهرستی از این داروها که برای شما ممنوع هستند، در اختیارتان قرار خواهد گرفت. پیش از مصرف هر داروی دیگری نیز با پزشک خود مشورت کنید.

  • مصرف داروهای تجویزی پزشک

در غالب مواقع، پزشک برای کاهش درد شما داروهایی را تجویز می‌کند که اگرچه اثر طولانی‌مدت دارند، اما باعث خونریزی نمی‌شوند. اما این داروها هم خالی از عوارض نیستند. دُز اندک داروهای مسکّن حاوی مخدر باعث یبوست می‌شود؛ و دُز بالای آن‌ها مشکلات تنفسی و قلبی و همچنین، احتمال اعتیاد در بیمار ایجاد می‌کنند.

  • استفاده از دستگاه پُمپ درد

اگر به‌دلیل حالت تهوع شدید قادر به مصرف داروهای خوراکی نیستید، از پُمپ درد استفاده کنید. پُمپ درد یک دستگاه است که دارو را از طریق یک لوله به‌طور مستقیم به داخل بدن هدایت می‌کند. اگر دچار درد شدید در ناحیه شکم هستید، پُمپ درد می‌تواند در نقش دُز بالایی از داروهای مسکّن حاوی مخدر عمل کند و درد شما را کاهش بدهد.

The post بایدها و نبایدهای پس از جراحی ابدومینوپلاستی برای کاهش درد appeared first on کلینیک تخصصی پوست و مو صدف.


Source: clinicsadaf

wpadmin

Comments are closed