بلفاروپلاستی: هرآنچه که نیاز دارید راجع به آن بدانید

بلفاروپلاستی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

عمل بلفاروپلاستی (جراحی پلک) را می‌توان روی پلک بالا، پلک پایین یا هر دو به‌طور همزمان انجام داد. پزشک جراح شما با استناد به نتایج سنجش‌های پیش‌ازجراحی و بررسی فاکتورهایی مثل ساختار ماهیچه زیرین صورت، ساختار استخوان جمجمه و تقارن ابروها، تصمیم خواهد گرفت که چه مقدار از پوست، ماهیچه و یا چربی باید از صورت شما خارج شود.

 • پزشک جراح، ناحیه‌های هدف را که بافت اضافه باید از آن‌ها خارج شود، با دقت هرچه‌تمام نشان‌گذاری می‌کند.
 • در جراحی پلک‌های بالا، پزشک جراح برش‌ها را به‌گونه‌ای ایجاد می‌کند که پس از بهبود، جای آن‌ها در چین‌خوردگی‌های طبیعی پلک پنهان شوند.
 • در جراحی پلک‌های پایین، جراحی‌ها نیز در زیر مژه‌های آن پلک پنهان می‌شوند. علاوه بر این، اگر پزشک جراح بخواهد در طول جراحی اقدام به حذف چربی از پلک زیرین چشم کند، برش‌ها را در داخل پلک پایین ایجاد می‌کند و به این ترتیب، اسکاری به جا نخواهد ماند. گاهی از اوقات نیز برای اصلاح بافت پلک‌های پایین از لیزر در کنار روش‌های فوق‌الذکر استفاده می‌شود.
 • پزشک جراح، با استفاده از ابزارها و لوازم جراحی مختلف، بافت‌های اضافی را از محل برش‌ها خارج می‌کند. برخی از ابزارها و لوازم مورد استفاده جراح در عمل جراحی پلک عبارتند از: چاقوی جراحی، قیچی، ابزارهای برش مبتنی بر فرکانس‌های رادیویی و گاهی، لیزر (برای ایجاد برش).
 • گاهی از اوقات، پزشک جراح بافت چربی را در زیر پوست پلک‌های پایین پراکنده و پخش می‌کند تا برجستگی یا پُف را از بین ببرد. به‌علاوه، پزشک می‌تواند برای اصلاح مشکلات دیگر (مثل نرمی یا شل‌شدگی ماهیچه‌ها) نیز راهکارهای کارآمدی به‌غیر از خارج‌سازی بافت را به کار بگیرد.
 • در پایان جراحی، پزشک جراح برای بستن برش‌ها از بخیه یا چسب بافت استفاده می‌کند تا نواحی اطراف ابرو و پلک‌ها را دوباره در قالب نرمال بازسازی کند. بخیه‌ها معمولاً به‌راحتی قابل مشاهده نیستند و در اغلب اوقات، خودشان جذب می‌شوند. در بسیاری از مواقع، هیچ اسکار قابل‌مشاهده‌ای روی صورت بیمار باقی نمی‌ماند.
 • در بیماران مبتلا به خشکی چشم، بافت کمتری از پلک‌ها خارج می‌شود تا مساحت کمتری از چشم در معرض هوا باشد؛ زیرا تماس هوا با چشم می‌تواند علائم این عارضه را تشدید کند.
 • در پاره‌ای از مواقع، پزشک جراح برای اصلاح سطح پوست و هموارسازی چین‌وچروک‌ها در نواحی پلک و ابروها، از لیزر استفاده می‌کند.

جراحی پلک بالا

پزشک جراح یک برش روی چین‌خوردگی‌های طبیعی پلک بالا ایجاد می‌کند و از آن طریق، پوست یا ماهیچه یا بافت چربی اضافی را خارج می‌نماید. برای حذف این بافت‌های اضافه می‌توان از تکنیک برش لیزری نیز استفاده کرد که تورّم و کبودی کمتری ایجاد می‌کند. 

جراحی پلک پایین

برای انجام عمل جراحی روی پلک پایین روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی در دسترس هستند:

 • طبق رویکردهای سنتی در جراحی پلک پایین، پزشک جراح یک برش زیر مژه‌های پلک ایجاد می‌کند و از آن طریق، بافت چربی یا پوست را خارج یا اصلاح می‌نماید. پس از آن، ماهیچه پلک باید دوباره در حالت اول بخیه شود.
 • اما تکنیک دیگری نیز در دسترس است که طبق آن، پزشک برش را از داخل و زیر پلک ایجاد می‌کند. این روش برای حذف توده‌های چربی و کاهش پُف اطراف چشم کاربرد دارد و برای حذف پوست اضافی نمی‌توان از آن استفاده کرد.
 • در تکنیک “پینچ پوست”، تنها مساحت محدودی از پوست اضافی از اطراف چشم خارج می‌شود. این تکنیک برای بیمارانی اجرا می‌شود که پلک زیرین‌شان کاملاً سالم است و فقط اندکی پوست اضافه دارد. در برخی موارد می‌توان از لیزر برای حذف این پوست زائد و همچنین، رفع چین و چروک‌ها استفاده کرد.
 • تزریق فیلرهای محتوی هیالورونیک اسید نیز یکی دیگر از روش‌های غیرجراحی است که برای اصلاح پلک پایین کاربرد دارد. در این تکنیک مقداری رستیلان، ژووِدرم و دیگر فیلرهای نرم‌بافت به بافت زیرین پوست در پلک پایین تزریق می‌شود تا ظاهر نواحی اطراف چشم شاداب‌تر و جوان‌تر به نظر برسد. بازده این تکنیک در هر بیمار با بیمار دیگر تفاوت می‌کند و معمولاً حدود شش ماه دوام دارد؛ یعنی بعد از شش ماه باید تجدید شود.

جای زخم‌ها و اسکارهای ناشی از جراحی پلک چگونه خواهند بود؟

جراحی پلک بالا

در این نوع عمل جراحی، پزشک برش‌هایی روی پلک ایجاد می‌کند که پس از بهبود، در خطوط و چین‌خوردگی‌های طبیعی پلک گُم می‌شوند. برای بستن زخم‌ها و برش‌ها نیز از نخ‌های بخیه بسیار ظریف استفاده خواهد شد تا اسکارها تا حد امکان غیرقابل‌رؤیت شوند.

جراحی پلک پایین

طبق رویکردهای سنتی، پزشک جراح برش‌ها را در راستای خط رویش مژه­‌ها و خطوط چینِ پلک پایین ایجاد می‌کند. اما یک رویکرد دیگر نیز برای این نوع جراحی در دسترس است که طبق آن، پزشک جراح برش را در قسمت داخلی پلک ایجاد می‌نماید؛ البته این روش صرفاً برای خارج‌کردن بافت چربی و حذف پُف از اطراف چشم کاربرد دارد و برای حذف پوست اضافه از آن استفاده نمی‌شود. در این روش، هیچ جای زخم و اسکاری روی پوست خارجی ایجاد نمی‌شود.

ملاقات نخست برای مشاوره‌های مقدماتی

در طول نخستین جلسه مشاور، شما می‌توانید درباره هدف و مقصود خود از انجام عمل جراحی پلک با پزشک صحبت کنید. در این زمان، پزشک شما را به عنوان یک کاندید برای عمل جراحی پلک ارزیابی می‌کند و بازده و نتیجه این عمل جراحی برای شخص شما را برآورد و پیش‌بینی می‌کند. پس از آنکه شما مقصود و انتظار خود از این عمل جراحی را برای پزشک توضیح دادید، ایشان به شما می‌گوید که آیا کاندید مناسبی برای عمل جراحی مذکور هستید یا نه؛ به‌علاوه، اگر توقع و انتظار شما با عمل جراحی پلک برآورده نشود، پزشک یک جراحی یا روش دیگر را به شما معرفی خواهد کرد.

در جلسه مشاوره، باید درباره سابقه و تاریخ بیماری‌های پیشین خود با پزشک صحبت کنید. برای مثال اگر پیش‌تر سابقه جراحی، شرایط پزشکی خاص و سابقه حساسیت به ماده یا داروی خاصی داشته باشید، باید قضیه را با پزشک در میان بگذارید و علاوه بر آن، داروهایی را که پیشتر و در حال حاضر مصرف می‌کرده‌اید و می‌کنید نیز به پزشک معرفی نمایید.

در روز ملاقات با پزشک جراح چه سؤال‌هایی باید از ایشان بپرسید؟

در عمل جراحی پلک، شما به عنوان شخص متقاضی باید به‌گونه‌ای فعالانه در تنظیم و اجرای رویه جراحی نقش داشته باشید. بنابراین، به شما توصیه می‌کنیم که در زمان ملاقات با پزشک جراح، فهرست پرسش‌های زیر را با خود همراه داشته باشید و آن‌ها را با ایشان درمیان بگذارید. لیست کامل سؤالات را از اینجا بخوانید.

 • آیا من کاندید مناسبی برای عمل جراحی پلک هستم؟
 • آیا انتظارها و توقع‌های من از این عمل جراحی، واقع‌بینانه و منطقی هستند؟
 • آیا از بیماران قبلی خود عکس قبل و پس از جراحی دارید؟
 • آیا اسکارها و جای زخم‌ها پس از جراحی قابل‌رؤیت خواهند بود؟
 • برای من بی‌هوشی را پیشنهاد می‌کنید یا بی‌حسی موضعی؟
 • دوره نقاهت من چگونه خواهد بود؟ و چه زمان می‌توانم به زندگی و فعالیت‌های عادی برگردم؟
 • خطرات و عارضه‌های همراه این عمل جراحی کدامند؟


Source: clinicsadaf

wpadmin

Comments are closed