تجربه من در مورد پی آر پی مو

من برای افزایش ضخامت موهایم در پوست سر تزریق داشتم، و در این مطلب به چگونگی آن می پردازم

 

موهای من از اوایل دهه دوم زندگی ام شروع به ریزش کرد و این ناگهانی و چشمگیر بود. کلا به موهایم زیاد ور میرفتم. یک روز اونها رو به سفتی موهای قلم مو میکردم و روز دیگر گلت و لخت. اوایل ریختن موها توجه مرا جلب نکرد. اما بعد از گذشت چند ماه  وقتی متوجه شدم که تراکم موهایم کم شده و خط رویش موهایم به عقب رفته وحشت زده شدم.

 

تشخیص – و آنچه بعد از آن انجام دادم

پزشک پوست و مو برایم آزمایشات خونی را درخواست كرد تا علل معمول ریزش مو مانند كم کاری تیروئید و کم خونی را بررسی کند. وقتی نتایج آزمایشات آمد ، تشخیص آلوپسی آندروژنتیک خفیف یا ریزش موی الگوی زنانه برایم گذاشته شد. این بدان معنی است که فولیکول های موهای من در حال کوچک شدن هستند و باعث می شوند که موها سریعتر ریخته و نازکتر و کوتاهتر شوند. این مشکل می تواند در هر زمان، از بیست تا شصت سالگی شما شروع شود  و می تواند در اثر عوامل هورمونی و ارثی ایجاد شود.

تا چند سال در تلاش بودم تا موهایم را تقویت کرده و به وضعیت قبل برگردانم. در ابتدا شروع به استفاده از ماینوکسیدیل کردم که تنها درمان ریزش مو است که توسط FDA برای زنان تأیید شده است. همچنین یک لیزر تحریک کننده فولیکول مو و اسپیرونولاکتون ( یک داروی فشار خون که به اعتقاد برخی برای افراد مبتلا به ریزش موی الگوی زنانه مفید است ).  تنها چیزی که از ماینوکسیدیل نصیبم شد، شوره سر بود و اسپیرونولاکتون ( یک داروی ادرار آور ) هم من را هر پنج دقیقه یک بار به دستشویی می کشاند.

در ۳۰ سالگی که چندیست آن را پشت سر گذاشته ام پس امتحان کردن انواع و اقسام روش ها و راهها تقریبا تسلیم شدم. تابستان گذشته ، من در مورد یک روش درمانی جدید برای ریزش مو مطالبی شنیدم. این موضوع را از آرایشگر جدید خود متوجه شدم. در هنگامی که ایشان در حال کار بر روی موهای من بود، در مورد دغدغه ذهنی خود یعنی همان موهایم برایش صحبت کردم. او گفت “شما باید درمان پی آر پی PRP را امتحان کنید، این روش واقعاً نتایج خوبی را از خود به جا گذاشته است. ایشان آدرس وبسایت و شماره تماس دکتر کاظم محقق را به من داد.

دو هفته بعد (در اولین مشاوره حضوری) ، من در مطب دکتر محقق واقع در غرب تهران بودم و با او سؤالاتی را مطرح کردم.

 

تصویر کلی از پی آر پی

خب این پی آر پی دقیقا چیست؟ دکتر محقق اینچنین توضیح داد: ” پی آر پی مخفف پلاسمای غنی از پلاکت است.” “پلاکت ها که در خون شما یافت می شوند ، حاوی پروتئین هایی به نام فاکتورهای رشد هستند که باعث افزایش روند بهبودی زخم ها می شوند.” به همین ترتیب در غلظت های کافی و زیاد پلاکت ها، عوامل رشد به جلوگیری از ریزش مو نیز کمک می کنند. دکتر محقق گفتند: “فاکتورهای رشد پلاکتی، فولیکول های مو را تحریک می کنند تا اگر آنها در حالت خواب باشند ، بیدار شوند و اگر بیدار هستند ، موجب رسیدن بیشتر مواد مغذی و ویتامین ها به آنها شده و در نتیجه به افزایش طول و ضخامت آنها کمک می کند.”

 

درمان اصلا کار سخت و پیچیده ای نبود. خون گرفته شده از بیمار در سانتریفیوژ مخصوص قرار می گیرد و برای جدا کردن اجزای آن  چرخانده می شود تا گلبول های قرمز ، پلاسما و پلاکت ها از هم جدا شوند. سپس در مرحله دوم محصول استخراج شده برای بار دوم چرخانده می شود تا غلظت بهینه ای از فاکتورهای رشد (پنج تا ۱۰ برابر بیشتر نسبت به خود خون) حاصل شود. سرانجام ، محصول به دست آمده در هر جایی که موهای پوست دچار نازک شدن شده است تزریق می شود.

کل درمان در مطب انجام شده و کمتر از ۲۰ دقیقه طول می کشد و تقریبا بی خطر محسوب می شود. برای گرفتن نتایج مطلوب ، چهار جلسه درمان در طی یک سال توصیه می شود. آرایشگر من کمتر از یک سال پیش پیشنهاد پی آر پی را داد و اکنون شاهد نتایج مثبت آن می باشد. دکتر محقق گفت: “حدود ۸۰٪ از بیماران من شاهد کاهش ریزش بوده و یا ریزششان به طور کامل متوقف شده است” ، ایشان توصیه می کنند که این روش درمانی را همراه با سایر روش های کنترل ریزش مو مانند مزوتراپی و مصرف اسپیرونولاکتون انجام گردد. “بسیاری از مراجعه کنندگان شاهد رشد جدید موها هم هستند و به من می گویند موهای موجود آنها ضخیم تر و پرپشت تر شده است.”

هزینه؟ من متوجه شدم که متوسط هزینه انجام پی آر پی به کیفیت کاری که برای شما انجام می شود و موقعیت جغرافیایی مرکزی که در آن پی آر پی انجام می شود بستگی دارد. هزینه پی آر پی ( البته با توجه به حجم خونگیری مناسب در مورد مو اصطلاحا به آن سوپرپی آر پی می گویند) در مطب دکتر کاظم محقق در هر جلسه برای بنده ۸۵۰ هزار تومان بود و در تحقیقی که انجام دادم هزینه پی آر پی با همین کیفیت در مراکز شمال شهر در حدود ۱٫۵ تا ۲ میلیون تومان بوده است.

نکته ای که ذهن مرا مشغول می کرد تنوع قیمت های ارائه شده برای انجام پی آر پی در مراکز مختلف بود و به همین دلیل تحقیق بیشتری در این زمینه کردم. در نهایت به این نتیجه رسیدم که مهمتر از مقایسه پی آر پی در مراکز مختلف در نظر گرفتن این نکات است که تجهیزات مورد استفاده برای این کار دارای تاییدیه وزارت بهداشت باشد و برای داشتن بالاترین کیفیت، حجم بالا و مناسبی از خونگیری را داشته باشیم. با در نظر گرفتن این موارد، من برای انجام پی آر پی، مطب دکتر کاظم محقق را انتخاب کردم.

قطعاً حتی با تخفیف هایی که در تبلیغات عنوان می شود، پی آر پی روش ارزانی نیست. اما چه می شود کرد ، من موهایم را دوست دارم !  مو برای ما خانم ها اهمیت ویژه ای دارد ونسبت به آن بسیار حساسیم چون جزئی از زیبایی ظاهری ماست.

 

در اولین جلسه ویزیت، دکتر محقق پوست سرم را از نزدیک معاینه کرد. او ۱۸ تار مو را در یک منطقه کوچک ( که معمولاً حدود ۲۵ تار مو دارد ) محاسبه کرد. نظر ایشان این بود: شما کاندید مناسبی برای انجام این روش هستید. این روش درمانی روی مناطقی که موهایش بسیارکم شده و یا کاملا بی مو (طاس) شده انجام نمی شود. موهای شما در حال نازک شدن است، اما هنوز خیلی دیر نشده. ”

کلمه ی “هنوز” برایم کلی امید را به ارمغان آورد. برای هفته بعد از آن جلسه، وقت انجام کار را هماهنگ کردم و طبق برنامه مراجعه نمودم.

جلسه انجام پی آر پی

دکتر محقق، به من اطلاع داد که ۵۰ سی سی خون مرا گرفته است. برای منی که با دیدن برش خوردن یک صفحه کاغذ هم ، استرس می گیرم این خبر خوشایندی نبود. خوشبختانه دکتر محقق در هنگام کار با صحبت هایشان بسیار آرامش می دهند، و این تقریبا باعث حذف کامل استرس من شد. دکتر خون من را برای مدتی در دستگاه سانتریفیوژ قرار داد و مایع پی آر پی را آماده نمود.

پس از آن ، دکتر محقق منطقه مورد نظر را با چند تزریق، بی حس نمود. گفتم: “وقت ندارم و توضیح دادم كه قرار است یک ساعت دیگر به جلسه ای بروم”. ایشان گفت هیچ موردی ندارد. انجام تزریقات پی آر پی حدود ۱۵ دقیقه بیشتر طول نکشید.

درد جزئی بود و کاملا قابل تحمل. با این وجود اگر مسئله ای به جز موهایم بود احتمالا به دلیل ترسم از سوزن، به دنبال راه های دیگری می رفتم.

شب بعد وقتی موهایم را شستم ، اتفاق بسیار خوبی برایم رخ داد، ریزش موهایم بسیار کم شده بود. به طور معمول ، در هنگام شسنشو حدود ۱۵ تا ۲۰ تار از موهای من ریزش داشت ، اما این بارحداکثر پنج تار. این نرخ بعدها هم به همین میزان ادامه داشت. بعد از گذشت حدود یک ماه ، متوجه شدم که صدها تار موی نازک بر روی سرم پدیدار شده است.

در سومین جلسه ویزیت، دکتر محقق هم موهای جدید و افزایش تراکم موها را در عکس مقایسه ای رویت کرد. ایشان گفت: “شما به خوبی در حال پاسخ به پی آر پی هستید.” با این حال ، وی بلافاصله به من یادآوری کرد که این درمان معجزه نمی کند – یا لااقل هنوز نکرده است. وی گفت: “ما در مرحله ای نیستیم که تمام موها به رشد عادی خود برگشته باشند، اما من فکر می کنم پی آر پی PRP با گذشت زمان بهتر عمل کند. بهره گیری از قدرت بدن انسان در آینده نقش بسیار بزرگی را افق های پزشکی خواهد داشت، در حالی که تا این لحظه ما بیشتر به داروها اعتماد داشته ایم. ”

دکتر محقق پس از انتخاب یک سرنگ از من سؤال کرد: “آیا این بار هم بی حسی موضعی را دوست دارید؟”

گفتم. ” بله لطفا !.”

 

 


Source: beheshtclinic

wpadmin

Comments are closed