تفاوت بین بوتاکس و ژل (فیلر) چیست؟

 

بررسی اجمالی

گزینه های درمانی چین و چروک ها به طور فزاینده ای فراوان است. تعداد بیشماری محصولات بدون نسخه وجود دارد ، و مردم نیز برای گزینه های ماندگار تر به سراغ پزشکان زیبایی خود می روند. سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس) و فیلرها هر دو روش های درمانی طولانی مدت هستند. هر دو روش را می توان برای رفع چین و چروک ها استفاده کرد ، اما تفاوت های زیادی بین این دو وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

 

موارد استفاده

بوتاکس و فیلرها (ژل) به مانند هم ممکن است برای درمان چین و چروک های صورت استفاده شوند. روش کار هر دو هم از طریق تزریق می باشد. با این حال ، هر دو گزینه کاربردهای کمی متفاوت نسبت به هم دارند.

 

بوتاکس

بوتاکس به خودی خود یک بازکننده عضله است که از باکتری ها ساخته شده است. این دارو بیش از دو دهه به بازار وارد شده و از آن برای درمان اختلالات عصبی ناشی از ضعف عضلات استفاده شده است. از این دارو برای درمان میگرن و سایر مشکلات پزشکی نیز استفاده می شود.

برای درمان چین و چروک ها، بوتاکس در درجه اول برای درمان چین و چروک های دینامیک (ناشی از حرکات عضلات) استفاده می شود. این چین و چروک ها به طور طبیعی در اطراف چشم و دهان و همچنین بین ابروهای شما رخ می دهند. این چین و چروک ها با افزایش سن بیشتر می شوند. تزریق بوتاکس باعث آرامش عضلات در نزدیکی این چین و چروک ها می شود. عدم حرکت عضلات باعث کاهش چین و چروک های دینامیک می شود.

بوتاکس برای خطوط ریز ناشی از تجزیه و شکستن کلاژن استفاده نمی شود.

پزشک زیبایی شما بوتاکس را به عضلاتی که چین و چروک های مورد نظر شما را ایجاد کرده اند تزریق می کند. فرآیند تزریق فقط طی چند دقیقه ( تکمیل نتایج قابل توجه طی دو هفته ) انجام می شود.

 

فیلر های پوستی (ژل ها)

فیلرها هم چین و چروک های صورت را درمان می کنند. آنها در درجه اول برای درمان خطوط لبخند استفاده می شوند ، اگرچه از فیلر ها می توان برای حجم دادن به لب و گونه ها نیز استفاده کرد. گاهی اوقات ، از فیلرها برای دست یا بهبود ظاهر اسکارها (رد زخم) هم استفاده می شود. فیلرهای پوستی برای تزریق به نواحی دیگر بدن ، مانند سینه ها تأیید نشده اند.

فیلرها به اشکال مختلفی ارائه می شوند و مانند بوتاکس قابلیت تزریق دارند. بعضی از آنها موقتی هستند و در درجه اول برای بافتهای نرم صورت مانند امتداد خطوط لبخند استفاده می شوند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا ( FDA ) فیلرهای زیر را تایید کرده است:

 • هیدروکسیل آپاتیت کلسیم (Radiesse) ، یک ژل موقتی است که به مدت ۱۸ ماه دوام دارد
 • کلاژن ، ماده موقت که تا چهار ماه دوام دارد
 • اسید هیالورونیک ، یک ماده موقتی است که پس از ۶ تا ۱۲ ماه اثر خود را از دست می دهد
 • poly-L-lactic acid (Sculptra, Sculptra Aesthetic) با منشع انسانی که حدود دو سال دوام دارد
 • دانه های پلی متیل متاکریلات ، که تنها نوع دائمی فیلرهای پوستی در دسترس هستند

 

اثرات

 

آیا بوتاکس موثر است؟

به گفته آکادمی چشم پزشکی آمریکا (AAOS) ، تزریق بوتاکس برای اکثر افراد اثر بخش است. احتمالاً طی یک هفته پس از تزریق اثرات قابل ملاحظه ای را شاهد خواهید بود. عوارض جانبی این روش حداقل است و در صورت ایجاد هم بیشتر آنها پس از مدت کوتاهی از بین می روند. اگر شما مشکل خاصی داشته باشید که مانع از اثر این دارو شود، ممکن است متوجه اثرات کامل بوتاکس نشوید. لازم است پیش از انجام کار با پزشک معالج خود در مورد همه این خطرات احتمالی صحبت کنید.

پس از دریافت تزریقات ، می توانید فعالیت های روزانه خود را بدون هیچ گونه نقاهتی ادامه دهید. اثرات بوتاکس حدود ۳ تا ۶ ماه دوام دارد. اگر می خواهید نتایج را بیشترحفظ کنید ، به تکرار جلسات درمانی نیاز خواهید داشت.

 

فیلرها چقدر موثر هستند؟

فیلرها یا پرکننده های پوستی نیز مؤثر تلقی می شوند و به طور اثرات آنها طولانی تر از نتایج بوتاکس ماندگار است. با این وجود، نتایج بسته به نوع دقیق فیلری که انتخاب می کنید متفاوت است. به مانند بوتاکس ، پس از جذب فیلرها، به جلسات مجدد نگهدارنده نیاز خواهید داشت.

 

اثرات جانبی

مانند تمام روش های پزشکی ، هم بوتاکس و فیلرها با خطر عوارض جانبی همراه هستند. در صورت وجود مشکلات قبلی پزشکی ، باید آن را با پزشک خود درمیان بگذارید. تمام خطرات و مزایای زیر را کاملاً  کنید.

 

خطرات بوتاکس و عوارض جانبی

طبق گزارش AAOS ، برای کاهش احتمال خطر عوارض جانبی، بوتاکس فقط برای افرادی که از سلامتی خوبی برخوردار هستند استفاده می شود.

عوارض جانبی احتمالی شامل موارد زیر است:

 • کبودی در محل تزریق
 • افتادگی پلک ها ، که برطرف شدنش می تواند چند هفته طول بکشد
 • قرمزی و تحریک چشم
 • سردرد

مصرف قطره چشم قبل از تزریق بوتاکس ممکن است به کاهش برخی از عوارض جانبی کمک کند ولی الزامی نیست. همچنین باید برای جلوگیری از ایجاد کبودی ، ازچند روز قبل، مصرف هرگونه رقیق کننده خون را متوقف کنید.

 

بوتاکس توصیه نمی شود، اگر:

 • باردار یا شیرده هستید
 • عضلات ضعیف صورت دارید
 • در حال حاضر مشکلات پوستی مانند پوست ضخیم یا اسکارهای های عمیق دارید
 • مبتلا به مولتیپل اسکلروز یا اناوع دیگری از بیماری عصبی عضلانی هستید

 

خطرات و عوارض فیلرها

فیلرها نسبت به بوتاکس احتمال خطرات و عوارض جانبی بیشتری را دارند. عوارض جانبی شدید نادر است. عوارض جانبی متوسط ​​معمولاً طی دو هفته از بین می روند.

برخی از عوارض جانبی عبارتند از:

 • واکنش آلرژیک
 • کبودی
 • عفونت
 • خارش
 • بی حسی موضعی
 • قرمزی
 • اسکار
 • زخم

در موارد شدید ممکن است تورم طولانی مدت صورت ایجاد شود. کیسه های یخ می تواند به کاهش بی حسی موقت و تورم کمک کنند. برای کاهش خطر ابتلا به این عارضه جانبی و سایر موارد ، در صورت توصیه به پرکننده ای خاص، قبل از تزریق آن، آزمایش آلرژی انجام دهید.

فیلرها برای افرادی که سیگار می کشند ماندگاری کمتری دارد. مانند تزریق بوتاکس ، اگر از نظر سلامتی به طور کلی وضع خوبی داشته باشید ، بهترین نتیجه و عوارض جانبی کمتری خواهید داشت.

 

هزینه ، در دسترس بودن و روش

 

تزریق هر دوی بوتاکس و فیلرها به طور گسترده ای توسط پزشکان پوست و زیبایی انجام می شود. انجام این دو روش شامل مراحل نسبتاً ساده ای ست لذا در مطب انجام می شود ، اما احتمالاً شما ابتدا به مشاوره احتیاج دارید.

هیچ کدام از اینها تحت پوشش بیمه نیستند ، اما گزینه های تأمین اعتبار یا تسهیل شرایط پرداخت ممکن است از طریق مرکز ارائه دهنده خدمت در دسترس باشد.

 

بوتاکس

تزریق بوتاکس توسط پزشک پوست و زیبایی که در معالجه قسمت های مختلف صورت تبحر دارد انجام می شود. اکثر پزشکان پوست و چشم پزشک تزریق بوتاکس را ارائه می دهند. یکی از مزایای بوتاکس این است که تزریق آن برای بیشتر افراد ایمن و مؤثر است بدون اینکه نیازی به عمل جراحی یا نقاهت داشته باشد.

بوتاکس می تواند گزینه ای مناسب تر به نظر برسد. هزینه متوسط ​​یک جلسه در ایالات متحده حدود ۵۰۰ دلار است ولی در ایران این هزینه در حدود یک دهم مقدار ذکر شده می باشد. میزان هزینه بوتاکس به دو عامل دیگر هم بستگی دارد، اینکه چه مناطقی تحت درمان قرار می گیرد و همچنین در کدام منطقه جغرافیایی زندگی می کنید.

 

فیلرها یا پرکننده های پوستی

فیلرها به طور معمول توسط پزشک پوست و زیبایی انجام می شود.

هزینه فیلرها با توجه به اینکه از چه برندی استفاده می شود و اینکه چه مقدار فیلر مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت است. آنچه در زیر آمده است ، میزان هزینه تخمینی برای هر سرنگ است که توسط انجمن جراحان پلاستیک آمریکا تهیه شده است ( در ایران هزینه ها ۱۰ الی ۲۰ درصد اعداد ذکر شده است) :

 • هیدروکسیل آپاتیت کلسیم (Radiesse) : 687 دلار
 • کلاژن: ۱۹۳۰ دلار
 • اسید هیالورونیک: ۶۴۴ دلار
 • poly-L-lactic acid (Sculptra, Sculptra Aesthetic) : 773 دلار
 • پلی متیل متاکریلات: ۸۵۹ دلار

توجه به این نکته ضروری است که این هزینه ها به طور متوسط ​​برای هر جلسه درمان با فیلرها می باشد. در مورد تخمین هزینه ها برای اهداف درمانی خاص خود با مرکز ارائه دهنده خدمت خود صحبت کنید.

 

کلام آخر

فیلرها ممکن است نتایج طولانی مدت تری داشته باشند ، اما این تزریق ها نسبت به تزریق بوتاکس احتمال عوارض جانبی (البته غالبا موقت) بیشتری دارند. همچنین باید به خاطر داشته باشید که بوتاکس و فیلرها مشکلات متفاوتی را درمان می کنند و معمولاً در نواحی متفاوتی از صورت مورد استفاده قرار می گیرند. آنها همچنین ممکن است در کنار هم به عنوان درمان های مکمل مورد استفاده قرار گیرند تا به نتایج دلخواه شما برسند. تمام گزینه های خود را با پزشک زیبایی خود با دقت مرور کنید.

 


Source: beheshtclinic

wpadmin

Comments are closed