دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی (تامی تاک یا جراحی شکم)

اگر به تازگی عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی داشته‌اید یا تصمیم دارید که برای آن اقدام کنید، باید درباره دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی اطلاعات کافی داشته باشید. سرعت و میزان بهبودی بعد از جراحی به عامل‌های مختلفی مثل سن‌وسال، وضع سلامت عمومی و وزن شما بستگی دارد. علاوه بر این، نوع جراحی شما نیز در این مورد بسیار مؤثر خواهد بود.

طبیعتاً بعد از جراحی ابدومینوپلاستی مایلید که هرچه سریعتر به زندگی عادی بازگردید؛ اما حتماً به بدن خود زمان کافی بدهید تا دوران نقاهت را با آرامش طی کند و بهبود یابد. به‌طور معمول شما بعد از این عمل جراحی به‌مدت چندین ساعت باید در بیمارستان بمانید؛ اما گاهی اوقات پزشک بنا به صلاح‌دید خود شما را یک شب یا بیشتر در بیمارستان بستری خواهد کرد. پس از ترخیص از بیمارستان و مراجعه به منزل، دوران ریکاوری یا نقاهت‌تان آغاز می‌شود. در ادامه اطلاعاتی درباره دوران نقاهت پس از جراحی ابدومینوپلاستی برای شما ارائه کرده‌ایم.

طول دوره نقاهت

پس از جراحی ابدومینوپلاستی، شما به یک دوره استراحت مطلق نیاز دارید و این دوره نسبتاً طولانی خواهد بود؛ بنابراین، باید برای زندگی حرفه‌ای و دیگر جوانب زندگیتان برنامه‌ریزی کنید تا این دوره استراحت لطمه‌ای به آن‌ها وارد نکند. شما می‌بایست برای دوره نقاهت خود برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید و برای آن آماده باشید.

لوله‌های تخلیه یا درن‌ها طی چند روز پس از جراحی در بدن شما باید بمانند. پزشک جراح نیز روش مراقبت از درن‌ها و تخلیه آن‌ها را نیز به شما آموزش می‌دهد. در طول دوره‌ای که درن‌ها در داخل بدن‌تان هستند، باید آنتی‌بیوتیک و داروی ضدانعقاد خون مصرف کنید.

شما باید به مدت شش هفته پس از جراحی از شکم‌بندهای طبی استفاده کنید. این شکم‌بندها مانع از آب‌آوردن زخم‌ها می‌شوند و علاوه بر آن، در نقش یک حائل و پشتیبان برای ناحیه شکم عمل می‌کنند.

اگرچه دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی ناقص  (یا مینی ابدومینوپلاستی) کوتاه‌تر از جراحی‌های کامل است، اما همچنان باید طی حداقل شش هفته بعد از جراحی از انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید خودداری کنید. برای مثال، در این دوره ورزش و بلندکردن اجسام سنگین برای شما ممنوع است.

پس از جراحی چه شرایطی در انتظار شما خواهد بود؟

پزشک جراح یا پرستار شما قطعاً توضیحاتی درباره نحوه مراقبت‌های پس از جراحی در منزل به شما ارائه خواهند کرد.

برای مثال، ایشان به شما توضیح می‌دهند که:

  • چگونه از زخم‌ها و لوله‌های تخلیه (درن‌ها) مراقبت کنید.
  • چگونه از بروز عفونت در زخم‌ها جلوگیری کنید و مراقب وضعیت سلامت عمومی خود باشید.
  • به مدت شش هفته از هر نوع فعالیت فیزیکی که بر زخم‌های شکم شما اثر می‌گذارند، پرهیز کنید.
  • چه زمان مجدداً به جراح پلاستیک خود مراجعه کنید.
  • تا چه مدت از شکم‌بند طبی استفاده کنید.
  • به چه مدت زمان استراحت نیاز دارید.
  • چه غذاهایی باید مصرف کنید.

در روز جراحی با یک همراه به بیمارستان یا کلینیک مراجعه کنید تا بعد از پایان عمل، شما را تا منزل مشایعت کند و حداقل طی چند روز نخست پس از جراحی، از شما در منزل مراقبت نماید. شما می‌توانید بعد از گذشت 48 ساعت از بیرون‌آوردن لوله‌های تخلیه (یا درن‌ها) استحمام کنید؛ تا پیش از آن از اسفنج مرطوب برای پاکسازی بدن خود استفاده نمایید. علاوه بر این، در طول دوره نقاهت، به‌صورت نشسته حمام کنید؛ یعنی در زمان استحمام روی صندلی بنشینید.

پزشک جراح احتمالاً برای شما داروی آنتی‌بیوتیک و ضدانعقاد خون تجویز خواهد کرد. علاوه بر این، برای زخم‌های روی شکم نیز باید از کرم‌ها یا پمادهای خاصی استفاده کنید. داروهای مسکّن را حتماً طبق دستور پزشک مصرف نمایید. از مصرف داروهای حاوی آسپیرین، جز در صورت تجویز پزشک، خودداری کنید.

در صورت مصرف داروی مسکّن در دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی، از مصرف الکل شدیداً اجتناب کنید؛ علاوه بر این، حداقل تا شش هفته بعد از جراحی مصرف نیکوتین برای شما ممنوع خواهد بود. استعمال دخانیات، روند بهبود را به تأخیر می‌اندازد و موجب بروز مشکلات جدی برای شما می‌شود.

The post دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی (تامی تاک یا جراحی شکم) appeared first on کلینیک تخصصی پوست و مو صدف.


Source: clinicsadaf

wpadmin

Comments are closed