شرایط بیمار پس از جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی شکم، تامی‌تاک یا ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی شایع و متداول است که طی چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌است. در حقیقت، آخرین آمارهای منتشرشده از سوی انجمن جراحان پلاستیک آمریکا نشان می‌دهند که در طول یک‌سال گذشته، جراحی ابدومینوپلاستی در فهرست پنج عمل زیبایی شایع در دنیا قرار داشته است. به‌رغم آنکه جراحی ابدومینوپلاستی در طول سال‌های اخیر محبوبیت بسیاری یافته‌است، اما بسیاری از متقاضیان این عمل جراحی اطلاعات چندانی درباره شرایط بیمار پس از جراحی ابدومینوپلاستی ندارند. کسب اطلاعات و آگاهی کافی درباره دوره نقاهت پس از جراحی ابدومینوپلاستی می‌تواند این عمل را برای بسیاری از بیماران ساده‌تر و قابل تحمل‌تر کند.

در طول دوره نقاهت و بهبودی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی چه شرایطی در انتظار شماست؟

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در طول دوره نقاهت رعایت کنید، آن است که حتماً و اکیداً از دستورات پزشک پیروی نمایید. علاوه بر این، اگر پرسش یا نگرانی خاصی درباره شرایط خود دارید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید و ایشان را در جریان بگذارید.

ما به شما توصیه می‌کنیم که برای انجام جراحی ابدومینوپلاستی، به آن دسته از جراحان پلاستیک که دارای بورد تخصصی هستند، مراجعه نمایید؛ زیرا این افراد قطعاً آموزش‌های دقیق و سخت‌گیرانه‌ای پیرامون آن نوع عمل جراحی دریافت کرده‌اند و با اصول و ملاحظات ایمنی حین جراحی آشنایی کافی دارند. این جراح‌ها، همچنین، شما را درباره شرایط دوره نقاهت راهنمایی می‌کنند و تا زمان حصول بهبودی کامل در کنار شما خواهند بود. ما در ادامه شرایط بیمار پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی را به صورت مرحله به مرحله شرح می‌دهیم.

 

  1. شرایط بیمار پس از خروج از اتاق عمل

پس از اینکه عمل جراحی ابدومینوپلاستی پایان می‌یابد و شما از اتاق عمل خارج می‌شوید، می‌بینید که شکم شما با یک پارچه مخصوص پوشیده شده‌است. در بسیاری از مواقع، لوله‌هایی کوچک و باریک نیز در اطراف زخم‌های شکم نصب می‌شوند تا مایع تجمع‌یافته زیر پوست تخلیه شود. تجمع مقدار اندکی مایع در اطراف زخم‌ها، یک پیامد طبیعی است و نباید برای شما دردسر اضافه‌ای ایجاد کند.

در طول نخستین روزهای پس از جراحی، باید بدن خود را در زاویه‌های خاصی قرار دهید تا درد کمتری داشته باشید. به‌علاوه، بنا به صلاح‌دید و طبق دستور پزشک باید در اسرع وقت از تخت پایین بیایید و چند قدم راه بروید تا از پیدایش لخته خون در ناحیه شکم جلوگیری شود.

  1. شرایط بیمار پس از ترخیص از بیمارستان و مراجعت به منزل

طی یک یا دو روز نخست پس از جراحی، باید یک همراه در منزل داشته باشید تا شما را در انجام کارهایتان کمک کند. احتمالاً پزشک در بیمارستان به شما داروی مسکّن می‌دهد و علاوه بر آن، حرکات‌تان نیز بسیار محدود است؛ بنابراین، خودتان به تنهایی نمی‌توانید تا منزل بروید.

زمانی که به منزل می‌رسید، فوراً متوجه می‌شوید که برای خم‌شدن، بلندکردن اجسام یا ایستادن به مدت طولانی، با مشکلات بسیار مواجه هستید. به همین دلیل، اگر یک نفر در منزل و در کنار شما باشد، قطعاً دوره نقاهت برایتان با آرامش بیشتری طی می‌شود.

  1. شرایط بیمار طی چند روز پس از جراحی

پزشک جراح، نکات و دستورالعمل‌های لازم برای تعویض پانسمان زخم‌ها و لوله‌های درن را در اختیار شما قرار می‌دهد تا خودتان در منزل بتوانید از پَس این کارها برآیید.

اکثر بیمارها برای یک دوره مشخص باید آنتی‌بیوتیک و داروی ضدانعقاد خون دریافت کنند. علاوه بر این، پزشک جراح برای برخی از بیماران پُماد یا کرم ترمیم‌کننده تجویز می‌کند که باید روی زخم‌ها استفاده شوند.

در طول دوره نقاهت باید از شکم‌بند طبی استفاده کنید تا از تورّم و کشیدگی بافت در ناحیه شکم جلوگیری کند. شما باید بنا به دستور پزشک روزانه چندین ساعت این شکم‌بندهای طبی را دور شکم ببندید.

استعمال دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی، روند بهبود و ریکاوری را به تأخیر می‌اندازند؛ بنابراین، حداقل تا سه ماه پس از جراحی از مصرف این ماده‌ها اجتناب کنید.

  1. بازگشت به زندگی عادی

اگر فرزند کوچک دارید، باید از یک همراه بخواهید که در طول چندین هفته نخست پس از جراحی مسئولیت نگهداری از او را بر عهده بگیرد؛ زیرا در آن دوره، خم‌شدن به سمت پایین و بلندکردن اجسام سنگین (مثل کودک) برای شما ممنوع است. اما بعد از گذشت یک الی دو هفته می‌توانید کارهای ساده‌ای مثل رانندگی، آشپزی یا خرید را از سر بگیرید.

اکثر بیماران حدوداً یک ماه از محل کار خود مرخصی می‌گیرند تا در آن مدت، دوره بهبودی را با آسایش پشت سر بگذرانند. اگر به کاری که اشتغال دارید که مستلزم صرف نیروی فیزیکی سنگین است، باید زمان طولانی‌تری از محل کار خود دور بمانید؛ زیرا فعالیت فیزیکی شدید باعث بروز اختلال و تأخیر در روند بهبودی می‌شود. علاوه بر این، در طول مدت نقاهت از ورزش و تمرین‌های حرفه‌ای نیز باید اجتناب کنید.

  1. شرایط بیمار پس از گذشت چند ماه از جراحی

در برخی موارد، حتی بعد از گذشت چند هفته یا چند ماه از جراحی ابدومینوپلاستی، بیمار دچار بی‌حسی یا حس کشیدگی شدید در ناحیه شکم است؛ اما این اختلال‌ها موقت هستند و با گذشت زمان بهبود پیدا می‌کنند. رفع کامل تورم‌ها و کبودی‌ها گاهاً سه ماه طول خواهد کشید. علاوه بر این، برای رفع کامل جای زخم‌ها یا اسکارها نیز بیش از سه ماه زمان لازم است.

نقاهت و بهبودی، یک فرآیند است!

پیش از اقدام به انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی، با پزشک جراح و تیم جراحی خود یک گفتگو و مشاوره مفصل داشته باشید تا برای دوران پس‌ازجراحی به قدر کافی آماده باشید. هرچه آمادگی شما برای گذران دوره نقاهت بیشتر باشد، دشواری و سختی کمتری را تجربه خواهید کرد. عمل جراحی ابدومینوپلاستی می‌تواند یک راهکار عالی و مؤثر برای دستیابی به اهداف زیبایی‌شناختی‌تان باشد؛ اما به یاد داشته باشید که باید با بدنتان با مهربانی رفتار کنید و برای بهبود سلامتیِ آن هر کاری که از دستتان برمی‌آید، انجام دهید

The post شرایط بیمار پس از جراحی ابدومینوپلاستی appeared first on کلینیک تخصصی پوست و مو صدف.


Source: clinicsadaf

wpadmin

Comments are closed