فواید بستن شکم‌بند بعد از عمل ابدومینوپلاستی

استفاده از شکم‌بند بعد از عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم نقش به‌سزایی در تسریع و تسهیل فرآیند بهبود دارد. برای آنکه دوران نقاهت را با آسایش و آرامش بیشتری سپری کنید، حتماً طبق دستور پزشک از این شکم­‌بندها استفاده نمایید. شکم­‌بندهای مخصوص جراحی ابدومینوپلاستی، از جنس یک نوع پارچه بسیار ارتجاعی و الاستیک ساخته شده‌اند که مثل یک کمربند، اطراف شکم و کمر بیمار را می‌گیرند و آن ناحیه را تحت یک فشار متعادل و پایدار قرار می‌دهند. این شکم‌بندها معمولاً شکم را از قسمت زیر سینه‌ها تا بالای استخوان ران یا روی لگن می­‌پوشانند (عمل جراحی ابدومینوپلاستی به­‌طور معمول دقیقاً روی همین نواحی انجام می­‌شود).

چرا بستن شکم‌بند بعد از عمل ابدومینوپلاستی مهم است؟

بسیاری از بیماران معمولاً بعد از عمل ابدومینوپلاستی این سؤال را از ما می‌پرسند. از آنجاییکه این شکم‌بندهای طبی شکم را تحت فشار قرار می‌دهند، برخی از بیماران از استفاده از آن‌ها امتناع می‌کنند. اما شما باید طبق دستور پزشک حتماً از این شکم‌بندها استفاده کنید. این شکم‌بندهای طبّی، نقش بسیار به‌سزایی در افزایش سرعت و کیفیت روند بهبود پس از جراحی ابدومینوپلاستی دارند. در ادامه، برخی از فواید این شکم‌بندها بر روند بهبود و ریکاوری پس از جراحی معرفی شده‌­اند.

  1. کاهش احتمال تجمع مایع و سرم زیرپوستی

در علم پزشکی، به مایع اضافه‌ای که زیر پوست جمع می‌شود و به شکل یک کیسه آب درمی‌آید، سرُما یا سرُم گفته می‌شود (اگر این کیسه­‌ها حاوی خون باشند، آن­ها را هماتوما می‌گویند). نتایج بسیاری از تحقیقات (ازجمله یک تحقیق که در سال 2002 در سالنامه جراحی پلاستیک منتشر شد) نشان داده­‌اند که یکی از شایع‌ترین عوارض پس از جراحی ابدومینوپلاستی، تجمع مایع یا سرم زیر پوست است. فشار پایدار و متعادلی که این شکم‌بندها به شکم وارد می‌کنند، بافت‌ها را در جای خود ثابت نگه می‌دارد و مانع از به‌هم‌خوردگی آرایش آن­ها می‌شود؛ بنابراین، احتمال تجمع مایع زیرپوستی و تشکیل کیسه­ آب کاهش می‌یابد یا حذف خواهد شد. علاوه بر این، شکم‌­بندهای مخصوص جراحی ابدومینوپلاستی جریان خون را نیز در ناحیه شکم تنظیم می‌کنند. پزشکان بر این باورند که این دو کارکردِ شکم‌­بندهای طبی مانع از تجمع مایع یا سرم زیرپوستی پس از جراحی می‌شوند.

  1. بهبود گردش خون

یکی از عوامل مؤثر بر افزایش سرعت و کیفیت روند بهبود پس از جراحی آن است که در دوران نقاهت گردش خون در ناحیه شکم در سطح استاندارد و ایده‌آل باشد؛ زیرا به این ترتیب، ترکیبات مؤثر بر بهبود زخم به راحتی به آن نواحی می‌رسند و جراحات با سرعت بیشتری بهبود می‌یابند. علاوه بر این، در صورت بهبود گردش خون در ناحیه شکم، احتمال بروز تورم، کبودی و لختگی خون کاهش پیدا می‌کند. شایان ذکر است که لخته‌شدن خون در ناحیه شکم می‌تواند خطرناک یا حتی کشنده باشد.

  1. افزایش آسایش و راحتی

شکم‌بندهای مخصوص جراحی ابدومینوپلاستی، بافت­های شکم را در زمان حرکت و جابجایی بدن‌ در جای خود ثابت نگه می‌دارند؛ و به این ترتیب، بافت‌های آسیب‌دیده و زخم‌ها از کِشیدگی و فشار در امان می‌مانند. این بدان معناست که شما احساس آسایش و راحتی بیشتری خواهید داشت. در حقیقت، برخی از بیماران حتی پس از بهبود زخم­‌ها و بافت‌­های آسیب‌دیده شکم نیز تمایل دارند که همچنان از این شکم‌بندها استفاده کنند؛ زیرا احساس راحتی بیشتری با آن­ها دارند.

The post فواید بستن شکم‌بند بعد از عمل ابدومینوپلاستی appeared first on کلینیک تخصصی پوست و مو صدف.


Source: clinicsadaf

wpadmin

Comments are closed