لیپوساکشن یا ابدومینوپلاستی؟ شباهت‌ها و تفاوت‌ها

آیا لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی شبیه به هم هستند؟

ابدومینوپلاستی (که با نام “تامی تاک” یا جراحی شکم نیز شناخته می‌شود) و لیپوساکشن دو عمل جراحی کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند که هدف از انجام آن‌ها ایجاد تغییر و اصلاح در ظاهر ناحیه شکم می‌باشد. عمل‌های جراحی ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن به منظور مسطح‌سازی و کاهش اندازه شکم انجام می‌شوند. هر دو این عمل‌ها در دسته جراحی زیبایی قرار می‌گیرند و توسط جراح پلاستیک انجام خواهند شد؛ به همین دلیل، ادارات بیمه معمولاً هزینه‌های آن‌ها را تحت پوشش قرار نمی‌دهند.عمل‌های جراحی ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن به لحاظ تکنیک جراحی، دوره نقاهت و ریسک با هم تفاوت‌های کلیدی و جدی دارند. با ما همراه باشید تا به تفاوت لیپوساکشن با ابدومینوپلاستی بپردازیم.

عمل‌های جراحی ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن برای چه کسانی مناسب هستند؟

عمل جراحی لیپوساکشن معمولاً برای حذف توده‌های چربی کوچک کاربرد دارد. این توده‌های چربی معمولاً در ران‌ها، ناحیه لگن، باسن و شکم مشاهده می‌شوند.

در این عمل جراحی توده‌های چربی از ناحیه هدف خارج می‌شوند، برآمدگی و برجستگی‌های آن ناحیه کاهش پیدا می‌کنند و بافت و ظاهر آن ناحیه نیز بهبود می‌یابد. با این حال، عمل جراحی لیپوساکشن هیچگاه به عنوان یک ابزار متداول و رایج جهت کاهش وزن توصیه نمی‌شود. این عمل جراحی برای کسانی که چاقی مفرط دارند نیز مناسب نیست.

در عمل جراحی ابدومینوپلاستی نه تنها توده‌های چربی از بدن خارج می‌شوند، بلکه پوست اضافه نیز حذف و اصلاح می‌گردد.

بارداری یا تغییرات وزن زیاد و ناگهانی، می‌توانند باعث کشیدگی و اتساع پوست در ناحیه شکم شوند. هدف از انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی آن است که برآمدگی و برجستگی شکم هموار و بافت آن اصلاح شود. در این عمل جراحی، ماهیچه‌های راست یا عمودی شکم که در اثر بارداری دچار کشیدگی یا از هم گسسته شده‌اند، به حالت اول خود برگردانده می‌شوند.

اگر الف) شاخص توده بدنی شما بالاتر از 30 است؛ ب) قصد دارید که در آینده باردار شوید؛ ج) قصد کاهش وزن دارید؛ یا د) دچار مشکلات قلبی مزمن هستید، به هیچ وجه به عمل جراحی ابدومینوپلاستی یا تامی­تاک فکر نکنید.

عمل‌های جراحی لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شوند؟

عمل‌های جراحی لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی هر دو توسط جراح پلاستیک انجام می‌شوند و طی آن‌ها، بیمار بی‌هوش و روی شکم او برش‌های عمیق ایجاد می‌شود.

لیپوساکشن

برای انجام این عمل جراحی، بیمار داروی بی‌هوشی وریدی دریافت می‌کند و بی‌هوش می‌شود. البته گاهی از اوقات پزشک بنا به صلاح‌دید خود به بی‌حس‌کردن موضعی ناحیه شکم بسنده می‌کند.

پس از آنکه ناحیه شکم به‌طور کامل بی‌حس شد، جراح چند برش در اطراف ناحیه هدف (یعنی اطراف توده‌های چربی) ایجاد می‌کند. سپس، یک لوله باریک (به نام کانولا) را به زیر پوست می‌فرستد تا سلول‌های چربی را از جای خود خارج کند. در این عمل جراحی، پزشک برای مکش و خارج کردن توده‌های چربی از یک دستگاه وکیوم پزشکی استفاده می‌کند.

گاهی از اوقات برای آنکه نتیجه مطلوب حاصل شود، چندین عمل جراحی مورد نیاز خواهد بود.

ابدومینوپلاستی

در این عمل جراحی، بیمار ضمن دریافت بی‌هوشی عمومی به خواب کامل می‌رود. پس از آنکه بیمار بی‌هوش شد، جراح یک برش در قسمت پایین پوست پوشاننده دیواره شکم ایجاد می‌کند.

زمانی‌که جراح از طریق برش‌ها به ماهیچه‌ها دسترسی پیدا می‌کند، آن‌ها را در دیواره شکم به یکدیگر می‌دوزد تا از حالت کشیدگی خارج و جمع شوند. پس از آن، جراح پوست شکم را روی ماهیچه‌ها می‌کشد؛ پوست اضافه را جدا می‌کند؛ و با بخیه برش‌ها را می‌بندد.

جراحی ابدومینوپلاستی پس از یک مرتبه به نتیجه می‌رسد. این عمل جراحی معمولاً بین دو تا سه ساعت طول می‌کشد.

The post لیپوساکشن یا ابدومینوپلاستی؟ شباهت‌ها و تفاوت‌ها appeared first on کلینیک تخصصی پوست و مو صدف.


Source: clinicsadaf

wpadmin

Comments are closed