مراقبت بعد از بلفاروپلاستی (جراحی پلک)

در این نوشتار، به شما توضیح می‌دهیم که بعد از عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک چطور باید در منزل از خود مراقبت کنید. در دوران نقاهت و برای مراقبت از خود پس از عمل جراحی پلک، دستورالعمل‌های زیر را اجرا کنید.

 • پس از ترخیص از کلینیک و در طول مسیر تا منزل، از عینک آفتابی تیره استفاده کنید؛ چون در این زمان، پوست شما نسبت به نور خورشید حساس است.
 • پمادهایی که در طول عمل جراحی در داخل چشم شما استفاده می‌شوند، احتمالاً باعث تاری دید خواهند شد. این عارضه، موقّتی است و معمولاً طی ۲۴ ساعت از بین می‌رود.
 • حداقل تا دو هفته پس از جراحی پلک، از لنزهای چشمی استفاده نکنید. به جای لنز می‌توانید از عینک طبّی استفاده کنید.
 • طی سه الی چهار روز پس از جراحی، غذاهای نرم بخورید و لقمه‌های کوچک در دهان بگذارید. برای مثال، ماست، پنیر نرم (خامه‌ای)، سبزیجات پُخته، میوه‌های نرم، نان، پاستا یا گوشت‌های سبک و نرم برای شما مناسب هستند.
 • در طول سه الی چهار روز پس از جراحی، باید در آرامش و آسایش کامل استراحت کنید. در این دوره:
 • از انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید و بلندکردن اجسام سنگین پرهیز کنید.
 • در صورت ابتلا به تهوع یا بروز علائم سرماخوردگی، مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید. در نخستین روزهای بهبود و نقاهت باید تا حد امکان از عطسه، سرفه یا استفراغ دور بمانید. این کنش‌ها باعث افزایش فشار خون در ناحیه سر و در نتیجه خونریزی زخم‌ها می‌شوند.
 • در طول دو هفته پس از جراحی، از خم‌شدن (از ناحیه کمر) یا بلندکردن اجسام سنگین‌تر از ۵ پوند (۲.۳ کیلوگرم) خودداری کنید. پیش از بازگشت به ورزش نیز حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.
 • در طول دو هفته پس از جراحی، در هنگام خواب دو یا سه بالش زیر سر خود بگذارید تا سر بالاتر از بدن قرار بگیرد. این کار از بروز تورّم در نواحی اطراف چشم جلوگیری می‌کند.
 • در نخستین روزهای پس از جراحی، چشم‌ها و نواحی اطراف آن‌ها کبود و متورّم خواهند بود. تورّم، به خصوص در زمان صبح شدیدتر است و به تدریج در طول روز که می‌نشینید و راه می‌روید، بیشتر بهبود پیدا می‌کند.
 • گاهی اوقات، ناحیه فک و گونه‌ها نیز پس از جراحی دچار تورّم می‌شوند؛ اما این عارضه هم موقّتی است و طی دو الی سه روز پس از جراحی بهبود پیدا می‌کند.

استحمام و استفاده از لوازم آرایش

شما در هر زمان پس از جراحی می‌توانید بدون شستن سر استحمام کنید! یعنی فقط از گردن به پایین را بشویید. تا زمانی که تأیید پزشک را دریافت نکرده‌اید، به‌هیچ‌وجه سر و صورت خود را در حمّام نشویید. به‌طور معمول، استحمام کامل به مدت پنج روز پس از جراحی برای شما ممنوع خواهد بود. برای تمیزکردن و پاکسازی صورت از دستمال مرطوب یا حوله نم‌دار، و برای شستن موها نیز از شامپوی خشک استفاده کنید. هر زمان که پزشک استحمام کامل را برایتان مجاز دانست، صورت را کامل با آب بشویید و برای شستن موها نیز از شوینده‌های ملایم مثل شامپو بچه استفاده نمایید.

تا دو هفته پس از جراحی، استفاده از کر‌م‌پودر و دیگر محصولات آرایشی (مثل سایه چشم، خط چشم یا ریمل) در ناحیه اطراف چشم ممنوع است؛ اما دیگر نواحی صورت را به هر طریق که بخواهید می‌توانید آرایش کنید.

The post مراقبت بعد از بلفاروپلاستی (جراحی پلک) appeared first on کلینیک تخصصی پوست و مو صدف.


Source: clinicsadaf

wpadmin

Comments are closed