پاسخ ۱۰ سؤال مهم که قبل از انجام پی آر پی مو باید بدانید

ریزش مو می‌تواند گاهی نشانه یک بیماری باشد. شایع‌ترین دلایل ریزش مو و طاسی عبارتند از استرس، فقدان ترکیبات مغذّی در بدن، بیماری یا اختلال‌های هورمونی. روش پلاسمادرمانی یا تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به پوست سر، یک تکنیک جدید و نوظهور برای درمان ریزش مو است؛ و ما این نوشتار را به قصد پاسخگویی به متداول‌ترین پرسش‌ها پیرامون انجام پی آر پی مو را به رشته تحریر درآورده‌ایم!

  1. پلاسمادرمانی یا روش “تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به پوست سر” چیست؟

روش تزریق پلاسمای غنی‌ از پلاکت به پوست سر، به اختصار به‌صورت PRP نوشته می‌شود و یک تکنیک کاملاً نو برای درمان مشکلات پوست و موی سر است. پلاکت‌ها منابع بسیار مهم و بزرگی از فاکتورهای رشد هستند که می‌توانند قوه رشد را به تمام انواع سلول‌ها، مثل سلول‌های ریشه مو (سلول‌های پاپیلا)، سلول‌های کلاژن (فیبروبلاست) یا سلول‌های هم‌بند (سلول‌های غشای زلاله‌ای) برگردانند.

  1. پلاسمای غنی از پلاکت چطور به دست می‌آید؟

پلاسمای غنی از پلاکت از نمونه خون خود بیمار به دست می‌آید. به‌این منظور، مقدار ۲۰ الی ۲۵ میلی‌لیتر از خون بیمار را در کیت پی‌آرپی یا لوله‌های کوچک می‌گیرند و آن را در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌دهند. به این ترتیب، خون به اجزای تشکیل‌دهنده‌اش تجزیه می‌شود و گلبول‌های قرمز، پلاسما و پلاکت‌ها از هم جدا می‌شوند.

به‌طور معمول، گلبول‌های قرمز در پایین، پلاسما در بالا (پلاسمای عاری از پلاکت) و پلاکت‌ها در وسط این دو لایه قرار می‌گیرند. این لایه میانی با نام “پرده لیفی خون” نیز شناخته می‌شود. در مرحله بعد، پرده لیفی خون از ترکیبات دیگر جدا می‌شود و مجدداً در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌گیرد تا تلغیظ گردد و پس از آن، با افزودن کلسیم فعال‌سازی شود. این ترکیب در سرنگ‌های کوچکی نگهداری می‌شود تا در زمان نیاز به پوست سر بیماران مبتلا به ریزش مو یا طاسی تزریق گردد.

  1. روش پلاسمادرمانی برای چه کسانی مناسب است؟

روش پلاسمادرمانی یک روش القایی است که رشد موها روی پوست سر را تحریک می‌کند. به لحاظ نظری، این روش برای تمام انواع ریزش مو و الگوهای طاسی مناسب است؛ اما معمولاً فقط برای خانم‌ها و آقایان مبتلا به طاسی الگومند، پس از کاشت مو و افراد مبتلا به طاسی منطقه‌ای کارایی مطلوب دارد.

  1. تکنیک پلاسمادرمانی چطور انجام می‌شود؟

روش تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به پوست سر یا پلاسمادرمانی، حدود یک‌ساعت و نیم طول می‌کشد. در این روش، یک کرم بی‌حس‌کننده روی پوست سر استعمال می‌شود تا بیمار درد تزریق را حس نکند. پس از آن، پوست سر را با محلول‌های ضدعفونی‌کننده پاک می‌کنند تا تزریق را آغاز کنند. البته پیش از تزریق نیز یک ماده بی‌حس‌کننده به پوست سر تزریق می‌شود تا بیمار هیچ دردی را احساس نکند. در این زمان، پلاسما در دفعات مختلف به عمق پوست سر و در ریشه موهـا تزریق می‌شود. پزشک معمولاً بین ۴ الی ۶ جلسه برای بیمار درمان تجویز می‌کند و میان هر جلسه با جلسه دیگر باید یک ماه فاصله باشد. پس از آن، هر سه الی شش ماه نیز بیمار باید برای تمدید اثر درمان به پزشک مراجعه کند.

  1. آیا روش پلاسمادرمانی دردناک است؟

بیمار معمولاً یک درد ملایم و خفیف روی پوست سر حس می‌کند که قابل تحمل است.

  1. آیا روش پلاسمادرمانی در رویش مجدد موها در نواحی کاملاً طاس (که موها و فولیکول‌هایشان به‌طور کامل از بین رفته‌اند) مؤثر است؟

خیر! روش پلاسمادرمانی صرفاً می‌تواند قوه رشد را به موهایی که هنوز فولیکول‌هایشان در پوست سر وجود دارند، بازگرداند. به‌علاوه، این روش در تقویت و تسریع مرحله رشد مو، کاهش ریزش مو و افزایش ضخامت مو نیز مؤثر است.

  1. تأثیر روش پلاسمادرمانی چه زمانی ظاهر می‌شود؟

در اوایل دوره درمان، ریزش موها نسبتاً کاهش پیدا می‌کند. اما معمولاً بین ۴ الی ۶ ماه زمان لازم است تا پلاسمای غنی از پلاکت تأثیر خود را روی رشد موها نشان بدهد.

  1. عوارض جانبی روش تزریق پلاسما برای درمان ریزش مو چیست؟

از آنجاییکه در این روش درمان از نمونه خون خود بیمار استفاده می‌شود، هیچ عارضه جانبی‌ای بیمار را تهدید نمی‌کند. درد خفیف و خونریزی نقطه‌ای، از جمله عوارض معمول و متداول روش پلاسمادرمانی به شمار می‌آیند و اصلاً نگران‌کننده نیستند. پیش از تزریق، پزشک باید از بیمار آزمایش واکنش آلرژیک بگیرد تا از عدم تداخل داروی بی­حسی با سیستم بدن بیمار اطمینان حاصل کند. گاهی اوقات، پس از تزریق پلک‌ها دچار تورم می‌شوند که طی سه الی چهار روز رفع خواهد شد.

  1. پس از تزریق پلاسما به پوست سر چه نکات و ملاحظاتی را باید رعایت کنیم؟

پلاسمادرمانی یک روش درمان سرپایی و ساده است و معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود. در این روش، پلاسمای غنی از پلاکت به عمق پوست سر تزریق می‌شود و معمولاً هیچ عارضه جانبی‌ای را به دنبال ندارد. شما می‌توانید در روز چهارشنبه برای تزریق به کلینیک یا مطب مراجعه کنید تا پنج شنبه و جمعه زمان کافی برای استراحت داشته باشید. طی دو الی پنج روز پس از تزریق، از انجام فعالیت‌های فیزیکی سنگین و کارهایی که فشار خون را در ناحیه سر افزایش می‌دهند، خودداری کنید. به‌علاوه، در این زمان باید از تعریق ناحیه سر نیز جلوگیری نمایید.

  1. پلاسمادرمانی چه کاربردهای دیگری دارد؟

تکنیک پلاسمادرمانی یا تزریق پلاسما در جوانسازی پوست نیز مؤثر است و کارایی دارد. در حقیقت، عمل خون‌آشام‌درمانی مبتنی بر همان روش تزریق پلاسماست.

تا به امروز، داروهای شیمیایی و گیاهی مختلف در صدر اولویت‌های بیماران برای درمان ریزش مو بوده‌اند؛ اما نتایج تحقیقات نشان داده‌اند که اگر دارودرمانی را با تکنیک تزریق پلاسما ترکیب کنیم، نتایج و بازده‌های بسیار مطلوب‌تری به‌دست خواهیم آورد. این روش درمان برای خانم‌ها و آقایانی که به ریزش موی الگومند دچار شده‌اند یا کاشت مو انجام داده‌اند، مناسب است. در پایان باید مجدداً بر این نکته تأکید کنم که روش تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به پوست سر برای درمان ریزش مو، یک روش نوظهور و جدید است و برای اثبات قطعی کارآمدی آن تحقیقات بیشتری باید انجام شوند.


Source: clinicsadaf

wpadmin

Comments are closed