چگونه اسکارهای ناشی از جراحی شکم (یا ابدومینوپلاستی) را به حداقل برسانیم؟

جراحی لاغری شکم یا ابدومینوپلاستی همیشه با اسکارهای مشهود همراه است. اما با رعایت برخی نکات می‌توانید جای این اسکارها را به تدریج کم‌رنگ‌تر کنید. تدابیر و ملاحظات پیش از جراحی شکم به همان اندازه مهم هستند که اصول و نکات مراقبت در دوران پس از جراحی. در این نوشتار، نکات و ملاحظاتی را که پیش از انجام جراحی ابدومینوپلاستی باید رعایت کنید و همچنین، اصول مراقبت در دوران پس از جراحی برای درمان اسکار را معرفی کرده‌ایم.

پیش از جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی چه کارهایی باید انجام بدهید؟

در زمان انتخاب پزشک جراح، سابقه جراحی‌های ایشان را به دقت بررسی کنید؛ زیرا به این ترتیب شما می‌توانید با مهارت‌های ایشان و همچنین، نتیجه جراحی‌هایشان آشنا شوید. شما باید پزشکی را انتخاب کنید که نتیجه جراحی‌هایش اعتبار او را به اثبات برسانند و علاوه بر آن، با ایشان احساس راحتی داشته باشید.

قبل از انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی، درباره اسکارها با جراح خود صحبت کنید؛ و اگر هرگونه نگرانی یا سؤال درباره اسکارها و شکل ظاهری آن‌ها دارید، با ایشان در میان بگذارید. حسب نوع جراحی، اسکارهای روی شکم شما می‌توانند به شکل U یا V باشند.

علاوه بر این، از حداقل شش هفته پیش از جراحی ابدومینوپلاستی استعمال دخانیات را قطع کنید. به این ترتیب، احتمال بروز مشکلات جدی در حین و پس از جراحی کاهش پیدا خواهد کرد.

 

از ویتامین ای (E) استفاده کنید!

نتایج حاصل از برخی تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده از ویتامین ای می‌تواند نقش به‌سزایی در کم‌رنگ‌تر شدن اسکارها داشته باشد. به‌علاوه، این ویتامین رطوبت پوست را نیز در ناحیه شکم حفظ می‌کند.

حتماً از روغن ویتامین ای 100 درصد خالص استفاده کنید. شما باید حداقل یک‌بار در روز و تا چند ماه، اسکارهای خود را با ویتامین ای ماساژ دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه یا حساسیت پوستی در اثر استفاده از ویتامین ای، مصرف آن را قطع کنید.

ضدآفتاب را فراموش نکنید!

حداقل تا یک سال پس از جراحی ابدومینوپلاستی، از کرم ضدآفتاب روی اسکارها استفاده کنید. در صورت امکان، ناحیه شکم خود را از برخورد نور آفتاب محافظت کنید.

اسکارها حاصل تشکیل پوست جدید هستند و این بافت تازه ممکن است به‌گونه‌ای متفاوت از پوست عادی شما به نور آفتاب واکنش نشان دهد. استفاده از کرم ضدآفتاب مانع از تغییر یا تشدید رنگ بافت اسکارها نسبت به پوست اطراف می‌شود.

در صورت امکان، از ضدآفتاب‌هایی استفاده کنید که مشخصاً برای پوست‌های دارای اسکار طراحی شده‌اند. به‌علاوه، میزان اس‌پی‌اف (SPF) کرم ضدآفتاب شما باید 30 یا بالاتر از آن باشد.

درمان اسکارهای دائمی و پایدار

اسکارها معمولاً تا دوازده هفته بعد از جراحی بهبود پیدا می‌کنند، اما رفع کامل آن‌ها ممکن است حتی تا یک سال طول بکشد. ما به شما توصیه می‌کنیم که برای تصمیم‌گیری درباره انجام جراحی ترمیم پوست و رفع اسکارها، حداقل یک سال صبر کنید.

این عمل‌های جراحی نیز نمی‌توانند جای اسکارها را به‌طور کامل رفع کنند؛ اما نقش به‌سزایی در کاهش اندازه، رنگ و بهبود بافت آن‌ها دارند.

ما در ادامه چندین روش رایج رفع اسکار را معرفی می‌کنیم اما برای انتخاب بهترین روش حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

مصرف و تزریق استروئید

شما می‌توانید برای حذف اسکارهای برجسته، ضخیم یا قرمزرنگ از ترکیبات استروئید استفاده کنید. استروئیدها می‌توانند در زمان جراحی و برای پیشگیری از بروز اسکار یا چهار هفته پس از جراحی و برای ترمیم اسکارها استفاده شوند.

هزینه این روش درمان بر حسب اندازه و نوع اسکارها متفاوت خواهد بود؛ اما به‌طور معمول هر بار مصرف استروئید حدود چند صد دلار هزینه خواهد داشت.

درمان اسکار با لیزر

برای درمان جای اسکارها می‌توانید از لیزرتراپی استفاده کنید. اشعه‌های لیزر رگ‌های خونی ظریف روی سطح پوست را که باعث قرمزی می‌شوند، تجزیه می‌کنند و از بین می‌برند. لیزرتراپی یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاهش ضخامت و رنگ اسکارها روی پوست است. این فناوری می‌تواند سطح پوست را هموارتر کند و بافت آن را بهبود ببخشد. پس از اجرای این روش درمانی، پوست دارای اسکار جای خود را به کلاژن‌های سالم می‌دهد و بافت و رنگ پوست بهبود می‌یابد.

درباره زمان مناسب برای لیزرتراپی حتماً با پزشک خود صحبت کنید. لیزرتراپی معمولاً یک روش درمانی گران‌قیمت است. در این روش باید طی چند ماه دو یا بیش از دو جلسه لیزرتراپی داشته باشید.

The post چگونه اسکارهای ناشی از جراحی شکم (یا ابدومینوپلاستی) را به حداقل برسانیم؟ appeared first on کلینیک تخصصی پوست و مو صدف.


Source: clinicsadaf

wpadmin

Comments are closed