۸ نکته مهم در انتخاب یک درماتولوژیست خوب برای درمان بیماری پسوریازیس

پسوریازیس یک اختلال خودایمنی مزمن است؛ بنابراین، پزشک شما باید از زمان بروز بیماری در کنار شما بوده باشد تا روند پیشرفت آن را به خوبی بشناسد و بر آن مبنا، بهترین روش‌ها و داروهای درمان را برایتان تجویز کند. برای شناسایی و انتخاب یک پزشک متخصّص و کاردان تنبلی نکنید و حتماً وقت و انرژی کافی به این کار اختصاص دهید. گاهی اوقات، پزشک عمومی شما می‌تواند گزینه‌هایی را به شما معرفی کند. امّا خودتان هم از طریق پرس‌وجو از دیگران یا جستجوی آنلاین در اینترنت می‌توانید درماتولوژیست‌ خوب پیدا کنید.

در این نوشتار، هشت نکته مهم برای انتخاب یک درماتولوژیست مناسب را به شما معرفی می‌کنیم.

 1. درماتولوژیست مورد نظر شما باید تجربه کافی در زمینه درمان بیماری پسوریازیس را داشته باشد.

درماتولوژیست همان متخصّص پوست است؛ اما تمام درماتولوژیست‌ها ضرورتاً تجربه درمان بیماری پسوریازیس را ندارند. به‌علاوه، تا کنون پنج نوع مختلف از بیماری پسوریازیس شناسایی شده‌اند که هر کدام از لحاظ وخامت و گستردگی علائم با دیگری تفاوت دارد. شما باید به درماتولوژیست‌هایی مراجعه کنید که تمام انواع بیماری پسوریازیس را بشناسد و راه درمان مناسب برای هر کدام را بداند.

تقریباً ۱۵ درصد از بیماران مبتلا به پسوریازیس، درگیر آرتروز پسوریاتیک نیز می‌شوند. این نوع از آرتروز باعث تورّم، درد و التهاب در مفاصل متأثر خواهد شد. اگر شما هم به این عارضه مبتلا شده‌اید، باید به سراغ درماتولوژیست‌هایی بروید که تخصص و تجربه کافی در زمینه درمان پسوریازیس و آرتروز پسوریاتیک را داشته باشند. به‌علاوه، شما می‌توانید درماتولوژیست‌هایی را انتخاب کنید که برای درمان بیماران مبتلا به پسوریازیس و آرتروز پسوریاتیک، با یک روماتولوژیست همکاری می‌کنند.

 1. مطب یا کلینیک درماتولوژیست باید به محل زندگی شما نزدیک باشد.

در صورت امکان، به دنبال درماتولوژیست‌هایی باشید که مطب یا کلینیک آن‌ها بیش از ۳۰-۲۰ دقیقه با شما فاصله نداشته باشد. در این صورت، احتمال لغو قرارهای ملاقات به دلیل تداخل برنامه‌هایتان و کمبود زمان کمتر خواهد بود؛ و در روزهای شلوغ و پربرنامه هم می‌توانید به راحتی برای ملاقات با درماتولوژیست وقت خالی کنید. علاوه بر این، اگر یک برنامه درمانی منظم و مستمر مثل نوردرمانی برایتان تجویز شده باشد، مراجعه به کلینیک برایتان راحت‌تر خواهد بود.

اگر مطب یا کلینیک درماتولوژیست به محل کار شما نزدیک باشد، حتّی در زمان نهار نیز می‌توانید یک قرار ملاقات با ایشان داشته باشید. مزیت‌های دسترسی به یک درماتولوژیست نزدیک را دست‌کم نگیرید.

 1. درماتولوژیست مورد نظر شما باید قرارهای ملاقات را طبق برنامه‌های شما تنظیم کنید.

شما هم احتمالاً مثل بسیاری از افراد دیگر در دنیای امروز شدیداً درگیر و پرمشغله هستید. به همین دلیل برایتان سخت خواهد بود که در میان سیل دغدغه‌های روزمره مثل کار، دانشگاه، برداشتن بچه‌ها از مدرسه، پخت‌وپز و رسیدگی به روابط اجتماعی، یک وقت خالی برای قرار ملاقات با درماتولوژیست پیدا کنید. اگر دغدغه‌های شما به قدری زیاد هستند که در روزهای کاری حتّی ۱۵ دقیقه زمان خالی هم ندارید، درماتولوژیست‌هایی را انتخاب کنید که قرارهای ملاقات با شما را برای اواخر هفته تنظیم کنند.

 1. کلینیک یا مطب درماتولوژیست باید با شرکت بیمه پزشکی شما طرف قرارداد باشد.

همانطور که خودتان هم می‌دانید، هزینه‌های پیگیری و درمان بیماری‌های مزمن طی یک مدت کوتاه سر به فلک می‌گذارند. پیش از تنظیم قرار ملاقات با درماتولوژیست موردنظرتان، از ایشان بپرسید که آیا با شرکت بیمه پزشکی شما طرف قرارداد هستند یا نه. اگر چنین باشد، بیمه بخشی از هزینه‌های ویزیت و درمان شما را پوشش خواهد داد.

 1. درماتولوژیست مورد نظر شما باید همواره در دسترس باشد.

این روزها هر کس برای روابط اجتماعی خود ساختار و ارجحیت‌های خاص خود را تعیین می‌کند. برای برخی از افراد، ایمیل بهترین راه برای برقراری ارتباط با دیگران است؛ و برخی دیگر، تماس تلفنی را ترجیح می‌دهند.

شاید شما دوست داشته باشید که برای تماس با درماتولوژیست خود، به ایشان پیامک بدهید و اگر از ایشان سؤالی داشتید، به این روش سؤالتان را بپرسید. یا شاید ترجیح می‌دهید که کارهایتان را از طریق سیستم پیام‌رسان شبکه‌های اجتماعی با ایشان در میان بگذارید. شایـد هم اصلاً برایتان تفاوتی نکند که چطور با درماتولوژیست خود تماس می‌گیرید. در هر صورت، باید به این نکته توجه داشته باشید که درماتولوژیست موردنظرتان با سبک و روش‌های تماس شما مشکل نداشته باشد و به هر طریق که شما مایل هستید، پاسخگوی تماس‌هایتان باشد.

 1. درماتولوژیست مورد نظر شما باید جدیدترین آزمایش‌های بالینی و به‌روزترین شیوه‌های درمان پسوریازیس را در اختیار شما قرار دهد.

درماتولوژیست مورد نظر شما باید با جدیدترین شیوه‌های درمان پسوریازیس در دنیا آشنا باشد و شما را مطلع سازد. علاوه بر این، شما خودتان هم باید برای کسب اطلاعات درباره انواع گزینه‌های درمان بیماری خود وقت بگذارید و آن‌ها را به خوبی بشناسید؛ به این ترتیب، از آنچه در طول درمان برایتان اتفاق می‌افتد، غافلگیر نخواهید شد.

گاهی اوقات، امکانات لازم برای اجرای جدیدترین آزمایش‌های بالینی در شهر یا کشور شما در دسترس نیست. اما حتی در این شرایط هم درماتولوژیست باید با آن امکانات آشنایی کافی و وافی داشته باشد و اطلاعات خود را با استناد به آخرین تحقیقات دنیای پزشکی به‌روز نگه دارد. در این صورت، دیگر نگران این نخواهید بود که شاید یک روش درمان بهتر برایتان وجود داشته و شما از آن آگاه نبوده‌اید.

اگر درماتولوژیست مورد نظر شما شخصاً آزمایش‌های بالینی را برایتان انجام دهد، مطمئن خواهید شد که اطلاعات ایشان درباره بیماری پسوریازیس و علائم آن کامل است؛ پس جای درستی سرمایه‌گذاری کرده‌اید.

 1. درماتولوژیست باید درمان شما را بر طبق رویکرد و ترجیح‌ خودتان پیش ببرد.

آن‌کس که تصمیم نهایی را درباره دارو و روش درمان مناسب برای بیماری‌تان می‌گیرد، درماتولوژیست است؛ اما شما هم حق دارید که در روند درمان دخالت داشته باشید و نظرات خود را با درماتولوژیست درمیان بگذارید. در حال حاضر حتّی بزرگترین متخصصان دنیا هم درباره مناسب‌ترین داروی درمان برای پسوریازیس به توافق نظر نرسیده‌اند. در بسیاری از مواقع، درماتولوژیست با استناد به شدت و وخامت بیماری‌ شما برایتان یک روش یا ترکیب دارویی منحصربه‌فرد تجویز می‌کند.

برای مثال، شاید شما به بیماری‌های دیگری غیر از پسوریازیس مبتلا باشید که داروهای تجویزی درماتولوژیست روی آن بیماری‌ها تأثیر منفی بگذارند؛ یا شاید مایل باشید که نخست، جدیدترین روش درمان برای پسوریازیس را امتحان کنید. برخی از بیماران نیز روش‌های درمانی‌ای را ترجیح می‌دهند که نیاز به تکرار و تجدید روزانه نداشته باشند. درماتولوژیست باید نظرات و ترجیح‌های بیمار خود را با روی باز بپذیرد و در تصمیم نهایی خود لحاظ کند.

 1. درماتولوژیست خوب باید برای جان و زندگی شما ارزش قائل باشد.

درماتولوژیست‌هایی که در زمینه درمان بیماری پسوریازیس تجربه دارند، به خوبی می‌دانند که عوامل مرتبط با سبک زندگی نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در تشدید یا تسکین وخامت این بیماری ایفا می‌کنند و علاوه بر آن، این بیماری به خودیِ خود می‌تواند کیفیت زندگی بیمار را دستخوش تغییرات ناخوشایند کند. در جلسه ملاقات، درماتولوژیست احتمالاً درباره زندگی روزمره‌ـتان از شما سؤال می‌کند. برخی از این سؤال‌ها را در ادامه برایتان عنوان کرده‌ایم.

 • در زندگی چه مقدار استرس را تجربه می‌کنید؟
 • آیا برایتان پیش آمده که گاهی احساس افسردگی یا اضطراب داشته باشید؟
 • بیماری پسوریازیس چقدر کیفیت زندگی‌تان را تحت تأثیر قرار داده‌است؟
 • پیش از این چه روش‌ها و داروهای درمانی‌ای را برای رهایی از این بیماری امتحان کرده‌اید؟
 • آیا می‌دانید که در رژیم غذایی یا سبک زندگی روزمره‌تان چه عوامل محرّک و مؤثری بر بروز پسوریازیس وجود دارند؟
 • آیا به یک سیستم پشتیبان برای حمایت‌های مالی و غیرمالی در طول درمان دسترسی دارید؟
 • آیا محدودیت‌های خاصی در رژیم غذایی‌تان وجود دارد؟
 • آیا الکل یا دخانیات مصرف می‌کنید؟
 • آیا برنامه‌ای برای بارداری در آینده نزدیک دارید؟
 • آیا از مکمل‌های خوراکی استفاده می‌کنید؟
 • بیشترین ترس شما در طول دوره درمان پسوریازیس از چیست؟

اگر درماتولوژیست این سؤال‌ها را از شما نپرسد، بهتر است در انتخاب خود تجدید نظر کنید و برای درمان پسوریازیس سراغ یک گزینه دیگر بروید.


Source: clinicsadaf

wpadmin

Comments are closed